نوش جان

ته چین گوشت گرمساری

ته چین گوشت گرمساری
گوشت (ترجیحا گوسفندی) … 300 گرم
برنج … 3 پیمانه
آلو (در صورت تمایل) … 200 گرم یا گرد غوره … 1 قاشق غذاخوری
پیاز متوسط … 2 عدد
کشمش … 1 پیمانه
زعفران آبکرده غلیظ … 2 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به میزان لازم
ادویه پلویی … 1 قاشق غذاخوری (4 واحد پودر گل سرخ و 2 واحد پودر دارچین و پودر زیره و پودر زنجبیل و پودر میخک و پودر هل و پودر جوز هندی هر کدام 1 واحد)
خلال پسته و بادام برای تزیین به میزان لازم
سیب زمینی برای کف قابلمه در صورت تمایل به میزان لازم
کره (در صورت تمایل برای روی پلو) 1 قاشق غذاخوری
آب ولرم … 1 پیمانه
طرز تهیه ته چین گوشت گرمساری را می‌توانید از ویدئوی زیر مشاهده فرمایید. نوش جان!

خلاصه روش تهیه:
گوشت را به قطعات 3 سانتی و ضخامت یک سانتی تقسیم کنید. اگر گوشت دنده گوسفند باشد پلو خوشمزه تر میشود ولی اگر با گوشت گاو باشد بعد از پختن گوشت تیره رنگ میشود.
آلو ها را بشویید. یک عدد پیاز را خلالی خرد کنید برنج را بعد از شستن 2 ساعت در آب سرد و نمک بخیسانید. کشمش و خلال بادام را نیم ساعت در آب ولرم بخیسانید و آب آنرا خارج کنید.
در یک ظرف مناسب گوشت و آلو و پیاز و ادویه و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و 2 ساعت در یخچال بگذارید.
یک پیاز را نگینی خرد کنید و به روش چیپسی سرخ کنید.
کشمش را که شسته اید و آب آنرا خارج کرده اید در روغن کمی تفت دهید.
در نوع سنتی ته چین گرمساری ته دیگ سیب زمینی ندارد، ولی اگر خواستید از سیب زمینی استفاده کنید بعد از پوست گرفتن آنها را به ضخامت 1 سانت حلقه ای خرد کنید.
در یک قابلمه مناسب آب بریزید بعد از بجوش آمدن به آن نمک اضافه کنید و آب برنج را خارج کنید و به آب در حال جوش اضافه کنید تا برنج کمی نیم پز شود. زمان نیم پز شدن برنج نسبت به زمانی که می خواهید چلو درست کنید کمتر است: برنج باید زنده تر باشد. سپس برنج را وارد صافی کنید و روی آن آب ولرم بدهید تا لعاب آن خارج شود.
در یک قابلمه ترجیحا نچسب 2 قاشق غذاخوری روغن بریزد و سیب زمینی ها را کف قابلمه بگذارید و روی آنها نمک و زعفران آبکرده بریزید. سپس به ضخامت 2 سانت از برنج را روی سیب زمینی ها بدهید. روی برنج گوشت ها را بچینید و روی گوشت یا آلو ها را بگذارید یا گرد غوره بپاشید. کمی هم زعفران آبکرده بریزید. بعد بقیه برنج را روی مواد بریزد و به شکل مخروط در آورید. (چون زمان پخت طولانی است اطراف پلو خشک میشود) بعد قابلمه را روی حرارت متوسط بگذارید (اگر از شعله پخش کن استفاده کنید بهتر است) و 1 پیمانه اب جوش به برنج اضافه کنید. 5 دقیقه اجازه دهید که برنج بخار کند. حرارت را خیلی کم کنید سپس در گوشه ای از برنج کشمش تفت داده شده را قراردهید و کمی زعفران آبکرده بریزید ودمکنی بگذارید و 4 تا 5 ساعت برنج را دم بدهید تا گوشت بپزد.
در یک تابه کوچک 1 قاشق غذاخوری روغن بریزید و بادام را که در آب خیسانده اید و آب آنرا خارج کرده اید کمی تفت دهید و در گوشه ای از تابه خلال پسته را که فقط شسته اید کمی تفت دهید.
بعد از4 یا 5 ساعت پخت، درصورت تمایل، کره آبکرده را روی پلو بدهید و کشمش ها را بر دارید و پلو را در ظرف مناسب بر گردانید و با کشمش و خلالها تزیین کنید.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments

 1. Leave a Reply

  مریم
  2016-07-01

  سلام خسته نباشید. ببخشید من چجوری میتونم فیلم ها رو ببینم ؟ آخه واسه من باز نمیشه

 2. Leave a Reply

  مریم
  2016-07-01

  سلام خسته نباشید ببخشید من چجوری میتونم فیلما رو ببینم ؟آخه واسه من باز نمیشه

  • Leave a Reply

   nooshejaan
   2016-07-05

   اگر از ایران مشاهده می‌کنید نیاز به فیلترشکن دارید چون ویدئوها روی سایت یوتیوب هستند.

 3. Leave a Reply

  زهرا
  2016-07-03

  سلام ببخشید شمادر تلگرام کانال دارید؟میشه آدرسشو بدین باتشکر

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Food Blog Theme from Nimbus
Powered by WordPress